Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra
Renginių datos (nuo - iki)
Renginių kategorijos

Sidabro merginos

Parodoje pristatoma Baltijos šalių ankstyvųjų moterų fotografių kūryba. Kai kurios iš jų paliko reikšmingą pėdsaką meno istorijoje, kitų veikla, nors nedaug, tačiau esmingai praturtina mūsų bendros praeities vaizdą. Per dialogą su mūsų regiono šiuolaikinėmis menininkėmis, per skirtingų laikotarpių, praktikų ir temų sąšaukas šių kūrėjų istorijos įsipina į platesnį fotografijos raidos naratyvą.

Pasiekusi Baltijos šalis fotografija netrukus patraukė aukštuomenę, taip pat ir aukštuomenės damas, kurioms ji tapo laisvalaikio užsiėmimu. XX a. pradžioje paplitus komercinei fotografijai, moterys rado tarnybą naujajame versle. Nors daugelis jų dirbo savo kolegų vyrų šešėlyje – dažniausiai retušuotojomis, kopijuotojomis ar padėjėjomis, – kai kurioms pavyko įsteigti savo fotoateljė. Jos kūrė pasaulio vaizdus, tenkinančius klientų pageidavimus,​​ ir kartu aktyviai prisidėjo siekdamos, kad fotografija taptų meno šaka.

„Sidabro merginos“ kviečia žiūrovus atrasti primirštas Baltijos šalių fotografių istorijas, tarsi atsispindinčias fiziniame ir metaforiniame tiesos veidrodyje. Veidrodis atliko reikšmingą vaidmenį kuriant patį fotografinį vaizdą. Atspindžių žaisme į bendrą pasakojimą jungiasi tai, kas prarasta ir atrasta, sunaikinta ir susigrąžinta, uždrausta ir leista. Tai dabarties pasakojimas, kuriuo renkamės tikėti, ir veidrodis, į kurį nusprendžiame pažvelgti.

Daugelis mūsų fotografiją suvokiame kur kas paprasčiau – kaip funkcinę priemonę, nesudėtingą ir nuoširdų būdą išsaugoti trapius prisiminimus. Visai kaip menininkės Diānos Tamanės mėgstanti gėles močiutė, kurios nuotraukų albumai įkvėpė seriją „Gėlių kontrabandininkė“.

Nepaisant fotografijos universalumo, jos raida trijose Baltijos šalyse retai tyrinėjama kartu – iš dalies dėl kalbos barjero. Godos Palekaitės instaliacija „Lunar Sisterhood“ įveikia šią takoskyrą, remdamasi fotografijos esme – šviesa. Šioje instaliacijoje mistinė pilnaties forma tampa vienijančia jėga, aplink kurią telkiasi parodos dvasios. O Marge Monko video kūrinyje „Grynas malonumas“ naudojama viliojanti, nors ir apribojanti kalba reklaminių vaizdinių, istoriškai suteikusių moterims ir pajamų, ir nepriklausomybės.

Data:
2025-03-28 - 2025-06-15
Adresas:
Nacionalinė dailės galerijaKonstitucijos pr. 22
Darbo laikas:
Pirmadienis -
Antradienis 11:00-19:00
Trečiadienis 11:00-19:00
Ketvirtadienis 12:00-20:00
Penktadienis 11:00-19:00
Šeštadienis 11:00-19:00
Sekmadienis 11:00-17:00

Valstybinių švenčių dienomis galerija nedirba

Svetainė:
Bilietai:
8 Eur
Moksleiviui, studentui, senjorui: 4 Eur
Bilietus galima įsigyti:
Organizatorių internetinėje svetainėje
Kategorijos:
Parodos
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.