Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra
Renginių datos (nuo - iki)
Renginių kategorijos

Paroda „Istorija vizgina uodegą“

Nuo šuns, besiglaudžiančio prie ugniakuro piliakalnio gyvenvietėje iki gulinčio Lietuvos valdovui prie kojų ar glostomo partizano rankos. Kaip atrodė šunų kelionė Lietuvoje nuo akmens amžiaus iki šiandienos?

Šuo buvo pirmasis žmogaus prijaukintas gyvūnas. Per ilgus tūkstantmečius laukinis padaras tapo nepakeičiamu žmogaus bendradarbiu ir draugu, universalia žmogaus būties dalimi.

Pirmykščio šuns paskirtis buvo aiški – medžioti ir ginti. Žmogus, suvaldęs gyvūno laukinius instinktus, suvaldė ir gamtą – išvedė naujų šunų veislių, pritaikytų kitokiems poreikiams. Nors medžioti ir ginti dar ilgai liko pagrindinės šuns priedermės, bet vis labiau įsitvirtino šuns kompanjono vaidmuo. Ant kilmingos ponios kelių susirangęs keturkojis ėmė reikšti statusą ir prabangą. Tiems šuneliams, kuriems neteko laimės gimti kilmingais, beliko tapti dvasių vedliais ir pranašauti žmonėms artėjančias nelaimes. Visgi net ir paprastas šunytis, gimęs ir augęs daržinėj, visais laikais buvo mylimas. Kiek šuniui tenka išklausyti skundų apie gyvenimo neteisybes, kiek į jo kailį nušluostoma ašarų – juk kartais keturkojis draugas yra vienintelis klausytojas.

Galima manyti, kad mūsų dienomis šuns būtis yra geriausia jo istorijoje. Medžioklė nebėra pagrindinis prasimaitinimo šaltinis, ji tapo pramoga. Nebegresia mirtini sužeidimai kovoje su žvėrimi ar pjautynėse tarpusavyje. Susirgusiu šuniu atsakingai rūpinasi šeimininkai ir profesionalūs veterinarai. Mitybos įpročiai pakitę neatpažįstamai: vietoj akmens amžiaus medžioklės likučių ar kaulų nuo šeimininko stalo šiandien šuo gauna kokybiškos šviežios mėsos ar visaverčio sauso ėdalo. Naminių augintinių humanizacija nepaliauja stebinti: nuo specialiai pritaikytos dietos iki spalvotos šukuosenos, sporto treniruočių ir pasivaikščiojimų vežimėlio. Dažno augintinio užsiėmimas tėra pasitikti vakare grįžusį šeimininką ar pasivaikščioti su juo parke.

Pasikeitė ir šiuolaikinio šuns darbas. Be tradicinių kiemo sargo pareigų, šuo gali daryti karjerą kariuomenėje ar policijoje. Nieko nebestebina šuo, gydantis ir slaugantis reikalingus pagalbos, vedantis neregį ar lydintis sunkiai vaikštantį žmogų. Šuo dažnas svečias ir televizijoje, apie jį kuriami vaidybiniai bei animaciniai filmai, knygos ir komiksai. Vizgančios uodegos savininkas tampa herojumi.

Paroda „Istorija vizgina uodegą“ yra pirmoji, kurioje remiantis visapusiška istorine informacija bus pristatomas nuoseklus žmogaus ir šuns santykių naratyvas.

Paroda Istorijų namuose atidaroma 2025 metų balandžio 30 dieną 18 valandą ir veiks iki 2025 metų spalio 26 dienos.

Data:
2025-04-30 - 2025-10-26
Adresas:
Istorijų namaiT. Kosciuškos g. 3
Darbo laikas:
Pirmadienis -
Antradienis 10:00-18:00
Trečiadienis 10:00-20:00
Ketvirtadienis 10:00-18:00
Penktadienis 10:00-18:00
Šeštadienis 10:00-18:00
Sekmadienis 10:00-18:00
Bilietai:
8 Eur
Moksleiviui, studentui, senjorui: 4 Eur
Bilietus galima įsigyti:
Organizatorių internetinėje svetainėje
Kategorijos:
Parodos
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.