Doc. dr. Gintautas Zabiela (Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas)
Paršežerio radinių mįslė
2023 m. iš ieškotojo buvo gauta informacija, kad Paršežerio ežere (Šilalės r., Laukuvos sen.), šalia Požerės kaime esančios poilsiavietės rasta archeologinių dirbinių. Iš to paties asmens gauti devyni bronziniai dirbiniai (žiedai, karolis, apkalai, skardelės), datuojami II tūkstantmečio pirma puse. Kadangi Lietuvos ežeruose tokių dirbinių beveik nepasitaiko, 2024 m. liepos 20 d. vieta žvalgyta su Metalo ieškiklių naudotojų klubu (MINK). Ežere iki 1,5 m gylio keliasdešimt metrų pločio teritorijoje surasta dar apie 70 įvairių archeologinių dirbinių (daugiausiai papuošalų ir jų liekanų), datuojamų nuo pirmųjų amžių po Kr. iki naujųjų laikų. Pranešimas skirtas šios vietos galimoms interpretacijoms, nes su panašiais senienų rinkiniais Lietuvoje dar nebuvo susidurta.
Dr. Povilas Blaževičius (Lietuvos nacionalinis muziejus), dr. Justina Kozakaitė, dr. Dario Piombino-Mascali (Vilniaus universitetas), dr. Kirsty Squires, dr. Alison Davidson, Sarah Appelbee, dr. Laura Wilkinson, dr. Abdulrahman Oleiwi (Stafordšyro universitetas)
Vienos mergaitės istorija: kai grožis tampa grėsme
Rekonstruojant vieną Lietuvos geležinkelio atkarpą, 2014 m. buvo aptiktas nežinomas XVII a. senkapis. Archeologinių tyrinėjimų metu rasti mažiausiai 164 kapai, iš jų apie 50 proc. vaikų. Viename iš gerai išlikusių vaikų kapų buvo palaidota apie 5–10 metų amžiaus mergaitė, papuošta gausiai dekoruota kepuraite. Šis grožis ir tapo visos istorijos kaltininku…
Atlikus fotofiksaciją ir nubraižius kapavietės brėžinius, tik dalis minėtų palaikų (be galvos) buvo perduota antropologams. Po tyrimų palaikai perlaidoti vietos bendruomenės kapinėse. Tuo tarpu mergaitės galva su kepuraite buvo perduota į Lietuvos nacionalinio muziejaus saugyklas. Praėjus beveik dešimčiai metų, ieškant eksponatų vaikų istorijos parodai, dėžės su kapinyno radiniais vėl atidarytos. Atkreipus dėmesį į tai, kad kartu su papuošalais saugoma ne tik kaukolė, bet po galvos papuošalu yra išlikę ir plaukų bei minkštųjų audinių likučių, imtasi išsamių tarpdisciplininių tyrimų, iškeltas pakartotinio perlaidojimo klausimas.
Vakaro vaizdo įrašą bus galima peržiūrėti Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.
Vilniaus turizmo informacijos centras Pilies g. 7, Vilnius, +370 5 262 9660 [email protected]